Daňové povinnosti pri prenájme nehnuteľnosti
Registračná povinnosť pre daň z príjmu pri prenájme nehnuteľnosti
Osoba, ktorá prenajíma nehnuteľnosť ako nepodnikateľ, je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať správcu dane o registráciu. Ak ide o nehnuteľnosť, ktorá je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, registračná povinnosť sa vzťahuje na toho z manželov, ktorý uzatvoril nájomnú zmluvu, a teda je v nej uvedený ako prenajímateľ. Ak sú v zmluve ako prenajímatelia označení obidvaja manželia, povinnosť registrácie vzniká obom manželom. Z registračnej povinnosti je vyňatý prenájom pozemku, ak prenajímateľ nie je podnikateľom. Neznamená to však, že by prenajímateľ pozemku nemusel z tohto príjmu zaplatiť daň. Na základe Žiadosti daňový úrad vydá Žiadateľovi Daňové identifikačné číslo - DIČ.
Príjmy z prenájmu nehnuteľností u nepodnikateľa
Zákon o dani z príjmov ustanovuje, že do príjmov z prenájmu patria príjmy z prenájmu nehnuteľnosti vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.
Zjednodušene povedané, jedná sa o nájomné dohodnuté v nájomnej zmluve a aj úhrady za plnenia spojené s užívaním nehnuteľnosti (energie, odvoz odpadu a pod.). Podľa usmernenia daňového riaditeľstva sú úhrady spojené s užívaním nehnuteľnosti zdaniteľnými príjmami, ak ich nájomca platí priamo prenajímateľovi, ale aj vtedy; ak ich nájomca platí priamo dodávateľom energií a služieb (elektrárne, plynárne, vodárne). Jedinou výnimkou, kedy platby za úhrady spojené s užívaním nehnuteľnosti nie sú u prenajímateľa považované za zdaniteľný príjem, je situácia, ak ich nájomca uhrádza priamo dodávateľovi energií, pričom zmluvu s dodávateľom energií a služieb má uzavretú taktiež priamo nájomca. V prípade, ak je nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, príjem z prenájmu nehnuteľnosti si manželia môžu rozdeliť rovnakým dielom alebo v akomkoľvek inom pomere, podľa toho čo považujú za výhodnejšie.
Výdavky pri prenájme nehnuteľnosti nepodnikateľom
Prenajímateľ, ktorý nemá prenajímanú nehnuteľnosť zaradenú vo svojom obchodnom majetku, je pri uplatňovaní daňových výdavkov obmedzený tým, že si môže odpočítať len preukázateľne vynaložené výdavky na základné služby súvisiace s užívaním nehnuteľnosti, napríklad výdavky za tzv. energie (elektrina, plyn, voda), odvádzanie odpadovej vody, odvoz komunálneho odpadu, upratovanie spoločných priestorov v dome a pod. Ak nájomca platí za energie a iné služby priamo dodávateľovi, prenajímateľ si aj napriek tomu môže takéto výdavky uplatniť ako daňový výdavok. Jedinou výnimkou, kedy platby za energie nie sú u prenajímateľa považované za daňový výdavok, je prípad, ak ich nájomca uhrádza priamo dodávateľovi energií, a to na základe zmluvy, ktorú má s dodávateľom energií uzatvorenú samotný nájomca.
Zdroj: brožúra Realitnej únie: " Predaj, kúpa, prenájom nehnuteľnosti", www.realitnaunia.sk